DPNB

Takmer 8.500 cyklistov v 2.500 tímoch sa od 1. mája vydáva do ulíc slovenských miest, kde budú v rámci kampane Do práce na bicykli (DPNB) upozorňovať na potrebu zlepšenia podmienok pre nemotorovú dopravu a súťažiť za svoje mestá. Číslo účastníkov stále nie je konečné, registrovať sa môžete do 5. mája.

Prievidzi máme ku dnešnému dňu nahlásených 25 tímov a 80 účastníkov.

„Sme nesmierne radi, že ľuďom záleží na myšlienke kampane a svojou účasťou prispievajú aj k tomu, že o cyklistoch sa v máji hovorí častejšie ako kedykoľvek inokedy v roku,“ hovorí hlavná koordinátorka kampane Andrea Štulajterová.

„Mnohí zamestnávatelia sa aj vďaka kampani začínajú intenzívne zaoberať podmienkami, ktoré majú zamestnanci dochádzajúci do práce na bicykli k dispozícii. Kampaň už roky reálne vplýva na to, že v nejednej firme pribudli pre cyklistov sprchy, skrinky na odkladanie vecí, alebo boli rozšírené priestory na bezpečné uloženie bicyklov,“ vysvetľuje Štulajterová. Aj tento rok podľa nej dokazuje, že spoločnosti si úlohu zamestnancov – cyklistov pri zlepšovaní imidžu firmy a dosahovaní cieľov spoločenskej zodpovednosti začínajú plne uvedomovať.

 

„Kampaň bude od tohto ročníka najväčším projektom analyzujúcim dopravné zvyklosti nemotorových účastníkov premávky na Slovensku. O autách má štát množstvo dát, o cyklistoch či chodcoch sa to však povedať nedá,“ vysvetľuje Štulajterová. Ako pokračuje, práve prostredníctvom spracovania obrovského množstva dát budú môcť mestá lepšie plánovať opravy ciest, chodníkov alebo výstavbu nových komunikácií. „Cyklotrasy sa už nebudú musieť stavať podľa pocitov úradníkov. Kampaň prinesie jednoznačné dáta o tom, akými trasami cyklisti jazdia a kde treba stavať. Veríme preto, že kampaň napokon prispeje aj k tomu, že sa o cyklorozvoji nebude len hovoriť, ale bude sa aj reálne konať.“

Vďaka Vašej účasti si môžete zasúťažiť so svojimi kolegami a zabojovať nielen o zaujímavé ceny, ale najmä podporiť hlavný cieľ celej kampane, ktorým je motivácia kompetentných na úrovni štátu, samospráv a zamestnávateľov, aby vytvárali kvalitné a bezpečné podmienky pre tých, ktorí využívajú na cestu do práce bicykel.